Üçgen Reg. ve HES projesi Doğu Akdeniz bölgesinde, Kahramanmaraş İli, Andırın ilçesi sınırları içinde, Tahta suyu üzerinde kurulmuş olup, tesis Kasım 2014 ayından bu yana faaliyette bulunmaktadır.  

 

Gerekli tüm yasal izinlerin alınmasından sonra, proje 'de inşaat çalışmalarına Temmuz 2012 ayında başlanmıştır. Bilahare, imalatı tamamlanan ve fabrika kabul testleri tamamlanan hidromekanik & elektromekanik ekipmanların proje sahasına sevkiyatını takiben, süpervizörler nezaretinde montaj çalışmalarına başlanmıştır.

 

Üçgen Reg. Ve HES” in Mühendislik ve Müşavirlik hizmetleri EN-SU Mühendislik tarafından sağlanmış, Hidromekanik ekipmanları Avusturyalı Gugler GmbH, Elektrik ve Otomasyonu Konelsis Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından tedarik edilmiş, tüm inşaat işleri ve türbin, generatör ve hidromekanik montaj işleri anahtar teslimi Özışık İnşaat ve Enerji A.Ş. tarafından yapılmıştır

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından verilen verilen EÜ/1575-5/1144 Üretim Lisans numaralı, toplam 3,388 MWe kurulu güce sahip olan “Üçgen Reg. Ve HES” projesinde sırasıyla TEDAŞ/AKEDAŞ , DSİ ve son olarak T.C. Enerji Bakanlığı tarafından yapılan Geçici Kabulleri tamamlanmıştır. Böylece, Üçgen HES”te tüm yasal prosedürün tamamlanmasıyla, ticari olarak elektrik üretimi ve satışına başlanmıştır.

 

 

 

Daha büyük bir haritada görüntüle: Üçgen HES

Projenin Tanımı

Proje Adı: Üçgen Regülatörü ve HES Projesi
Üretim Lisans No: EÜ/1575-5/1144
Proje Yeri:Osmaniye İli, Kadirli İlçesi
DSİ Bölgesi: Adana Bölge Müdürlüğü
Akarsu Adı: Tahtasuyu
Türbin Tipi: Yatay Eksenli Francis
Net Düşü (m): 109.27
Proje Debisi (m3/s):3.5
Kurulu Güç: 3,388 MW


Galeri

 

Media

BND
Yukarı Çık!
Anasayfaya dön