"Üçgen-2 Reg. ve HES projesi Orta Karadeniz'de, Ordu İli, Kabadüz içesi sınırları içinde, Turnasuyu üzerinde kurulmuş olup, tesis Temmuz 2014 ayından bu yana faaliyette bulunmaktadır.  

 

Gerekli tüm yasal izinlerin alınmasından sonra, proje 'de inşaat çalışmalarına 2011 yılı sonunda başlanmıştır. Bilahare, imalatı tamamlanan ve fabrika kabul testleri tamamlanan hidromekanik & elektromekanik ekipmanların proje sahasına sevkiyatını takiben, süpervizörler nezaretinde montaj çalışmalarına başlanmıştır.

 

"Üçgen-2 Reg. Ve HES" in Hidromekanik ekipmanları Avusturyalı Köessler GmbH, Elektrik ve Otomasyonu Siemens Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından tedarik edilmiş, tüm inşaat işleri ve türbin, jeneratör ve hidromekanik montaj işleri anahtar teslimi Özışık İnşaat ve Enerji A.Ş. tarafından yapılmıştır.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından verilen EÜ/1517-7/1106 üretim lisans numaralı, toplam 10,319 MWe kurulu güce sahip olan "Üçgen-2 Reg. Ve HES" projesinde sırasıyla TEDAŞ, DSİ ve T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan geçici kabuller Temmuz 2014 ayında tamamlanarak, tesis devreye alınmış ve elektrik üretimine başlanmıştır.

 

 

 

Daha büyük bir haritada görüntüle: Üçgen2 HES

Projenin Tanımı

Proje Adı: Üçgen-2 Regülatörü ve HES Projesi
Üretim Lisans No: EÜ/1517-7/1106
Proje Yeri: Ordu İli, Kabadüz İlçesi
DSİ Bölgesi: Samsun ve Trabzon Bölge Müdürlüğü
Akarsu Adı: Turnasuyu
Türbin Tipi: Düşey Eksenli Pelton
Net Düşü (m): 272.24
Proje Debisi (m3/s): 4.25
Kurulu Güç: 10,319 MW

Galeri

 

Media

BND
Yukarı Çık!
Anasayfaya dön